دیزل ژنراتور و برد کنترلی آن

در این صفحه قصدداریم اطلاعات مفیدی درباره عملکرد دیزل ژنراتور و همچنین ویژگی‌های برد کنترلی آن که شامل DSE8610 و DSE7320 می‌باشد را در اختیارتان قراردهیم.

دیزل ژنراتور و برد کنترلی آن

درباره دیزل ژنراتور و عملکرد آن چه میدانید؟ ترکیبی از موتور دیزل و یک ژنراتور‌الکتریکی (آلترناتور) هستند که در هرمکانی ازجمله ادارات، کارخانجات، صنایع کشاورزی، بیمارستان، فروشگاه ها و… در توان‌های اضطراری، دائم یا مداوم در نبود برق شبکه استفاده‌می‌گردند. فروش دیزل ژنراتور در واقع دیزل ژنراتور یک نوع دستگاه تولید برق است که از موتور دیزل برای تولید برق استفاده می‌کند. این نوع ژنراتورها بر اساس اصول عملکرد موتورهای دیزلی کار می‌کنند.موتور دیزل در دیزل ژنراتور به عنوان منبع اصلی قدرت استفاده می‌شود. این موتور همانند سایر موتورهای احتراق داخلی با اصل احتراق داخلی کارمی‌کند، به این صورت که سوخت را در یک فضای تراکم بالا به احتراق می‌گذارد و انرژی حاصل را به صورت حرارت و حرکت به برق تبدیل می‌کند. دیزل ژنراتورها معمولاً در مواقعی استفاده می‌شوند که نیاز به تأمین برق پایدار و مطمئن وجود دارد، به ویژه در مواقع قطعی برق شهری یا در مناطقی که به دلایلی به شبکه برق متصل نیستند. آنها معمولاً در صنایع، ساختمان‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز داده، فرودگاه‌ها و سایر مکان‌هایی که نیاز به برق پایدار دارند، استفاده می‌شوند. دیزل ژنراتورها مزایای زیر را دارا هستند: راندمان بالا: دیزل ژنراتورها راندمان بالایی دارند، یعنی با انرژی مصرفی کمتر، برق بیشتری تولید می‌کنند. این موضوع به معنای صرفه‌جویی در مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های عملیاتی است. عملکرد قدرتمند: موتورهای دیزلی قدرت و توان بالایی دارند و قادر به تأمین بارهای سنگین و نیروی خروجی پایدار هستند. به عبارتی، دیزل ژنراتورها معمولاً برای بارهای بزرگ و صنعتی مناسب‌تر هستند. پایداری و دوام: موتورهای دیزل قوی هستند و قادر به کارکرد پایدار در شرایط سخت و محیط‌های نامساعد مانند دماهای بالا و پایین و شرایط آب و هوایی متنوع هستند. این ویژگی باعث می‌شود دیزل ژنراتورها برای برنامه‌های خارج از شبکه و مناطق دورافتاده مناسب باشند. نگهداری و تعمیرات آسان: دیزل ژنراتورها عموماً ساده‌ترین نوع ژنراتورها هستند و اجزای کمتری نسبت به ژنراتورهای دیگر دارند. این موضوع باعث می‌شود نگهداری و تعمیرات آنها ساده‌تر و کم‌هزینه‌تر باشد. سوخت قابل دسترس: سوخت مورد نیاز برای موتورهای دیزلی، یعنی گازوئیل، به راحتی در دسترس است و معمولاً قیمت نسبتاً کمتری نسبت به سوخت‌های دیگر دارد. این امر برای کاربرانی که نیاز به تأمین مداوم برق دارند، مزیتی مهم است. معرفی کنترلرهای دیپسی برد کنترل دیزل‌ژنراتور در واقع اصلی‌ترین بخش دیزل ژنراتور‌است و آن را می‌توان قلبِ یک مجموعه ژنراتور دانست.چرا که این قطعه امکان روشن و یا خاموش‌شدن ژنراتور به صورت خودکار را ارائه‌می‌کند.‌ وقتی که قطعه «سوئیچ خودکار انتقال» احتیاج به روشن کردن ژنراتور داشته باشد، پیام را به برد کنترل دیزل ژنراتور ارسال می‌کند و این قطعه نیز دستور شروع به کار ژنراتور را صادرمی‌کند. ویژگی‌های دیپسی 8610 :

دیپسی 8610 برد دیپسی DSE8610 دارای کاربری آسان‌بوده و استفاده از آن بسیار راحت می‌باشد . این ماژول کنترلی به صورت اتوماتیک ژنراتور را استارت کرده و قابلیت سنکرون کردن ژنراتور را دارد و مناسب برای استفاده در یک سیستم دارای چند ژنراتور است‌، که برای سنکرون کردن حداکثر 32 ژنراتور از جمله الکترونیکی و موتورهای غیرالکترونیکی طراحی شده‌است. DSE8610 به صورت کامل ژنراتور را نظارت‌کرده و شرایط خطا و وضعیت عملکرد آن را نشان‌می‌دهد. به صورت اتوماتیک در حالت افزایش بار در باس ، ژنراتور را روشن‌کرده و در صورت وجود خطا آن را خاموش‌کرده و از مدار خارج‌می‌کند . آلارم‌های سیستم بر روی صفحه LCD نمایش داده‌می‌شوند(چند زبان در دسترس است) و چراغ مربوطه روشن‌شده و صدا هم شنیده‌می‌شود. این برد کنترلی 250 رویداد را برای تسهیل تعمیر و نگهداری دستگاه ذخیره‌می‌کند. تعداد گسترده ای از سیستم های  ثابت ، انعطاف پذیر ، اندازه گیری و ویژگی‌های حفاظتی و همچنین گزینه‌های ارتباطی در این کنترلر اضافه‌شده‌است. با استفاده از نرم افزار DSE PC Configuration Suite  برای تغییر توابع عملیاتی ، تایمرها و آلارم‌ها آسان‌است‌، و تمام درگاه‌های ارتباطی قادرند به طور همزمان مورد استفاده‌قرارگیرند. DSE8610 برای طیف گسترده ای از برنامه‌های تقسیم بار ایده آل‌است.

ویژگی‌های دیپسی 7320 :

دیپسی 7320 8 ورودی و 8 خروجی قابل تنظیم برد دیپسی DSE7320 یک کنترل کننده اتوماتیک است که به صورت اتوماتیک در صورت قطعی برق، ژنراتور را روشن کرده و بعد از مانیتور کردن فرکانس و ولتاژ و تثبیت آنها کلید بار را می‌بندد و این کنترلر مناسب برای طیف گسترده ای از کاربردهای  یک مجموعه ژنراتوری است. این کنترلر دارای قابلیت چنج آور بوده یعنی در صورت قطعی برق شبکه، دیزل ژنراتور را روشن کرده و کلید شبکه را باز می کند و کلید ژنراتور را می‌بندد. با نظارت بر سرعت موتور ، فشار روغن ، دمای خنک کننده ، فرکانس ، ولتاژ ، جریان ، توان و سطح سوخت ،  کنترلر به صورت کامل موتور و ژنراتور را محافظت می‌کند. با نظارت بر  تعداد زیادی از پارامترهای موتور ، ماژول آلارم‌ها ، خاموش شدن و اطلاعات مربوط به وضعیت موتور را در صفحه LCD نشان می‌دهد . چراغ‌های وضعیت روی برد را روشن کرده، و با کامپیوتر از راه دور و از طریق هشدارهای متنی پیامکی (نیاز به مودم خارجی) نمایش می‌دهد. DSE7320 همچنین منبع تغذیه اصلی را مانیتور می کند. این کنترلر دارای پورت های USB ، RS232 و RS485 و همچنین ترمینال های اختصاصی DSENet برای گسترش سیستم (برای مثال افزایش تعداد ورودی و خروجی) است. این کنترلر با موتورهای الکترونیکی (CAN) و غیر الکترونیکی دارای مگنتیک پیکاپ  (magnetic pick-up/alternator sensing) سازگاراست و تعداد گسترده ای از ورودی ها ، خروجی ها و محافظت گسترده از موتور را ارائه می دهد تا سیستم بتواند به راحتی سازگار با نیازهای مورد نیاز کارکند. لیست گسترده ای از ویژگی ها شامل افزایش رویداد و نظارت بر عملکرد ، ارتباط از راه دور ، قابلیت پروگرامینگ PLC را دارا می‌باشد. ماژول را می‌توان با استفاده از نرم افزار DSE Configuration Suite PC به راحتی تنظیم‌کرد. ویرایش از طریق پانل جلویی برد نیز موجود است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا انجام مشاوره با کارشناسان ما، میتوانید به وبسایت ماه صنعت انرژی مراجعه نموده و از طریق راه های ارتباطی درج شده با ما در ارتباط باشید . هدف ما ارائه بهترین و با کیفیت ترین خدمات به مشتریان عزیز میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید