روایت یک کار ثواب ادامه‌دار

کاسب نیک‌اندیش دارابی که یک ماه پیش از بازگشایی مدارس، یک کار خیر را آغاز کرده است، در پاسخ به اینکه ایده این کار از کجا به سراغش آمده، می‌گوید: یکباره به دلم افتاد ثواب کنم.

روایت یک کار ثواب ادامه‌دار

شرکت عمرانی کارکنان، داراب، سمیه انصاری‌فرد: متن ساده و کوتاه است اما در یکی از سایت‌های محلی نظرم را جلب می‌کند، با خودم فکر می‌کنم همیشه که نباید منتظر اقدامات گسترده بود، همین قدم‌های خیر را نیز می‌توان ارزشمند تلقی کرد و به آن بها داد.

” به مناسبت بازگشایی مدارس برای خانواده‌های محترم بی بضاعت در 2 شهرستان داراب و زرین دشت، شستشوی مانتو، شلوار، پیراهن، کیف فرم مدارس دانش آموزان تا یکم مهر ماه  به صورت رایگان می‌باشد.”

با این کاسب نیک‌اندیش هماهنگ می‌کنم و راهی مغازه خشکشویی می‌شوم. جایی که اگر چه ساختمانی قدیمی است و دکور خاصی ندارد، اما از صفا و معرفت کاسب آن رونق گرفته است.

تعداد زیادی لباس مجلسی و محلی رنگارنگ و در طرح‌های مختلف، در فضای آزاد روی میله‌ای در کنار هم قرار گرفته و ورودی مغازه، تعدادی پتو دیده می‌شود که پس از شستشو برای خشک شدن به هواخوری آمده‌اند!

داخل مغازه نیز تجهیزاتی نظیر لباسشویی صنعتی، خشک‌کن صنعتی و پرس اتو قرار گرفته و محمدرضا اسدی و همکارش که مشغول کار هستند. سمت دیگر تعدادی مانتو فرم مدارس دیده می‌شود.

دیوارها مزین به عکس امام خمینی، رهبر انقلاب و آیت‌الله نسابه است و سمت دیگر پرچم سلام بر حسین به چشم می‌خورد.

به دلم افتاد ثواب کنم

اسدی راجع به اینکه ایده این اقدام خیریه از کجا به ذهنش رسیده است، به خبرنگار فارس می‌گوید: پیش از این، پرده‌ مساجد داراب را برای شستشو به مغازه می‌آوردند و من هزینه ای دریافت نکرده و این کار را رایگان انجام می‌دادم.

وی ادامه می‌دهد: پس از مدتی، به فکر افتادم که علاوه بر ارائه خدمت به اماکن مذهبی، به خانواده‌های بی‌بضاعت و آبرومند نیز کمک کنم.

این کاسب دارابی بیان می‌کند: به دلم افتاد ثواب کنم، بنابراین تصمیم گرفتم به مناسبت بازگشایی مدارس در 2 شهرستان داراب و زرین دشت، شستشوی مانتو، شلوار، پیراهن، کیف فرم مدارس دانش آموزان را به طور رایگان انجام دهم و از خانواده‌های بی‌بضاعت هزینه‌ای دریافت نکنم.

هزینه‌ای که اسدی نادیده گرفته برای شستشو و اتوکشی یونیفرم مدارس 60 هزار تومان و برای رنگ کردن لباس 50 هزار تومان است.

یک کار نیکِ ادامه‌دار

اسدی می‌گوید: این اقدام خیر را اواخر مرداد ماه جاری برای نخستین بار آغاز کرده‌ام و اگر خداوند قسمت کند، تصمیم دارم سال‌های آینده برای بازگشایی مدارس، همه ساله این خدمات را به طور رایگان به دانش‌آموزان نیازمند ارائه دهم، همچنین در آستانه نوروز امسال نیز برای شستشو و اتوکشی البسه خانواده‌های بی‌بضاعت، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنیم.

وی می‌گوید: طی چند روز اخیر که آگهی ما در کانال‌های محلی منتشر شده، استقبال وجود‌ داشته که امیدوارم این روند ادامه یابد و با اطلاع‌رسانی بهتر، افراد بیشتری به ما مراجعه کنند.

نظرم را راجع به تداوم کار می‌پرسد و به رسم ادب، این اقدام را ارزشمند می‌خوانم و این کاسب نیک‌اندیش را به تداوم مسیری که آغاز کرده، ترغیب می‌کنم.

از مراجعین می‌پرسم که آیا از محلات جنوب شهر داراب و افراد روستانشین بیشتر به این مغازه خشکشویی سر زده‌اند؟

پاسخ می‌دهد: از روستاهای اطراف داراب، منطقه کوهستان، فورگ و همچنین روستاهای دورافتاده زرین‌دشت به ما مراجعه می‌کنند و اگر خدا توفیق دهد، در خدمت این عزیزان هستیم.

کسبه دیگر نیز به امور خیریه روی بیاورند

این کاسب دارابی با وسعت نظر، قصد اشاعه امور خیریه‌ای از قبیل را دارد و می‌گوید: امیدوارم این حرکت، سایر کسبه را در هر صنفی که هستند، راغب کند که کارهای خیر بپردازند و دستگیر نیازمندان شوند.

اسدی اظهار امیدواری می‌کند: اگر توانمندی لازم را داشته باشم، علاوه بر دانش‌آموزان مدارس، به گروه‌ها و افراد دیگر نیز خدمت رایگان ارائه می‌کنم.

از مغازه بیرون می‌آیم. حرارت هوا اگر چه نسبت به روزهای آغازین تابستان کم شده اما هنوز ظهرهای داراب، آفتابی گرم دارد. نیم نگاهی به آسمان می اندازم و آبی درخشان و خورشید بی‌مثالش را از نظر می گذرانم.

اکنون به حال خوبی فکر می‌کنم که پس از اطلاع از این اقدام خیر به هر کسی دست می‌دهد.

پایان پیام/س

دیدگاهتان را بنویسید