روزهای پیری قدیمی‌ترین یوز ایرانی| زنگ‌ها برای «دلبر» به صدا درمی‌آیند!+ فیلم و عکس

قدیمی‌ترین یوزپلنگ ایرانی در اسارت روزهای پیری خود را می‌گذراند و کم‌کم ناقوس مرگ برای «دلبر» به صدا درمی‌آید!

روزهای پیری قدیمی‌ترین یوز ایرانی| زنگ‌ها برای «دلبر» به صدا درمی‌آیند!+ فیلم و عکس

شرکت عمرانی کارکنان– شاهرود: منطقه حفاظت‌شده توران در شهرستان شاهرود، علاوه بر اینکه یک پارک ملی طبیعی است، یکی از ویژه‌ترین مناطق زیست حیات‌وحش در استان سمنان و ایران محسوب هم می‌شود. پارک ملی توران گونه‌های ارزشمندی از حیات‌وحش را در خود جای داده است که هر یک اهمیتی خاص به این پارک می‌بخشند؛ جایی که امروز دیگر خیلی‌ها آن را با نام «یوزپلنگ ایرانی» می‌شناسند. بخشی از پارک ملی توران از سال‌ها پیش به محل نگهداری تعدادی از یوزهای ایرانی در اسارت اختصاص داده شده و هم‌اکنون نیز چند قلاده از این وحشیِ زیبای ایرانی در این مرکز نگهداری می‌شوند.

🔻یوزهای ایرانی در بخشی از پارک ملی توران در اسارت نگه داشته می‌شوند

سگ‌های گله سرنوشت «دلبر» را تغییر دادند! «دلبر»، نام یک یوزپلنگ آسیایی ماده است. او را در خردسالی زنده‌گیری کردند و از این‌رو، مجبور شد تا امروز که بیش از 14 سال از عمرش می‌گذرد، آزادی در طبیعت را به فراموشخانه ذهنش بسپارد. دلبر، زمانی که توله‌یوزی بیش نبود، زنده به دام یک چوپان افتاد. او سال ۱۳۹۰ به‌وسیله سگ‌های شکاری گله این چوپان در شهرستان شاهرود نزدیک بود ابتدا جانش را از دست بدهد و در ادامه هم زندگی خود را دگرگون یافت. چوپان افغانستانی، دلبر را مدتی نزد خود نگه داشت و او را پرورش داد؛ تا اینکه با اطلاع یکی از ساکنان محلی منطقه، این یوزپلنگ ماده ارزشمند از چوپان گرفته و در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار داده شد.

🔻 تصویری از خردسالی دلبر در سال 1394 که در پارک پردیسان نگهداری می‌شد

«دلبر» مجبور به زندگی در میانه فنس‌ها شد دلبر که وارد مرحله جدیدی از زندگی خود شده بود، دیگر آن زیبایِ وحشیِ سابق نبود. او در آن روزهای ابتدایی زندگی‌اش، هرگز شکار کردن را یاد نگرفت؛ گرچه بعدها تجربه‌هایی هم در این زمینه داشت. از این‌رو، مجبور شد زندگی در میانه فنس‌ها را تنها چاره ادامه حیات خود ببیند. دلبر مجبور بود در محیطی حفاظت‌شده و زیر نظر سازمان حفاظت محیط‌زیست به زندگی خود ادامه دهد؛ غذایش هم آن روزها، بیشتر خرگوش زنده و گوشت گوسفند بود.

🔻 دلبر را در حال شکار خرگوش ببینید

دیدگاهتان را بنویسید